Prep Cross Country PREP CROSS COUNTRY: Holly Pond’s Chambers, Cullman’s Thompson, Lady Saints claim first-place finishes at St. Bernard Oktoberfest Invitational | The Cullman Tribune

Prep Cross Country

PREP CROSS COUNTRY: Holly Pond’s Chambers, Cullman’s Thompson, Lady Saints claim first-place finishes at St. Bernard Oktoberfest Invitational

Members of the St. Bernard Lady Saints squad compete Saturday at the St. Bernard Oktoberfest Invitational. The Lady Saints finished first in the girls’ 1A-3A division. (Nick Griffin for The Cullman Tribune)

CULLMAN – Nearly 400 runners competed on the trails at St. Bernard on a rainy Saturday morning for the annual Oktoberfest Invitational, and a pair of individual first-place finishes came from local participants. Holly Pond’s Camilla Chambers placed first in the girls’ 1A-3A division with a time of 20:30.40, while Cullman’s Will Thompson finished on top of the boys’ 4A-7A division at 16:48.84. Those first-place finishes helped Cullman and Holly Pond finish first and third in their divisions, respectively.

Team-wise, the Lady Saints finished first in the 1A-3A division ahead of Altamont with a time of 1:56:04.10 while in the boys’ 1A-3A division, St. Bernard finished second just behind Altamont at 1:34:25.07. The Lady Bearcats also finished near the top Saturday morning, coming in second behind Lawrence County with a time of 1:49:53.88.

St. Bernard Girls 5000 Meter Individual Results

2nd – Chloe Tombo – 22:08.32

3rd – Emma Powell – 22:24.43

6th – Claire Sanders – 23:07.16

7th – Sara Barck – 23:27.87

15th – Aria McMillan – 24:56.32

17th – Kathleen George – 25:00.28

20th – Adrian Smith – 25:07.11

Holly Pond Girls 5000 Meter Individual Results

1st – Camilla Chambers – 20:30.40

5th – Abigail Kusz – 22:51.97

9th – Breanna Tankersley – 23:42.56

23rd – Madison Frnka – 25:40.46

25th – Maritza Ramon – 25:52.94

30th – Kaitlyn Griffin – 26:32.70

32nd – Emma Grace Daniel – 27:17.62

40th – Korey Butler – 29:36.04

44th – Kirsten Campbell – 30:38.18

Addison Girls 5000 Meter Individual Results

38th – Lauren White – 29:16.67

39th – Julianna Plaza – 29:32.13

42nd – Haleigh Holland – 30:01.85

Meek Girls 5000 Meter Individual Results

47th – Christina Tyree – 36:06.01

Cullman Girls 5000 Meter Individual Results

3rd – Jennifer Aviles – 21:11.05

4th – Ivy Edge – 21:25.03

9th – Bernarda Tizapa – 21:53.85

10th – Della Kelly – 21:54.23

26th – Tess Heaton – 23:29.72

44th – Diana Garcia – 25:34.97

45th – Joshlyn Hudson – 25:44.72

50th – Colette Whitney – 26:23.02

Fairview Girls 5000 Meter Individual Results

35th – Brianna Lodge – 24:41.48

36th – Alyssa Harper – 24:42.97

46th – Zohie Ballenger – 25:52.28

47th – Kennedy Chambers – 26:06.04

49th – Jillian Moore – 26:21.19

51st – America Diaz – 26:49.77

West Point Girls 5000 Meter Individual Results

19th – Kali Marsh – 22:51.33

23rd – Grace Lee – 23:21.69

38th – Ella Minck – 24:50.94

61st – Bethany Minck – 27:48.40

68th – Hannah Shedd – 28:33.73

73rd – Kali King – 29:33.64

88th – Michelle Davis – 34:20.61

St. Bernard Boys 5000 Meter Individual Results

5th – Caleb Guthery – 17:39.78

7th – Joseph Arriaga – 18:21.64

8th – Joey McCarthy – 18:44.82

13th – David De Jesus – 19:42.96

18th – Nikolas Borths – 19:55.87

19th – Francis Mami – 19:57.32

27th – Francisco Tona – 20:29.41

37th – Daniel Bamberry – 22:07.79

Holly Pond Boys 5000 Meter Individual Results

10th – Parker Sellers – 19:23.19

14th – Zackery Reynolds – 19:44.23

17th – Christopher Putman – 19:53.84

29th – Seth Self – 20:58.40

45th – Caleb Partain – 22:41.57

51st – Andy Light – 23:25.82

60th – Austin Marsh – 25:30.24

72nd – Charlie Huddleston – 28:16.59

82nd – Caleb Knedlik – 33:24.78

Hanceville Boys 5000 Meter Individual Results

6th – Aaron Brown – 18:00.76

22nd – Ion Patrum – 20:05.39

30th – Kevin Chavez – 21:00.50

41st – Noah Frasier – 22:20.19

46th – Pressley Burtis – 22:52.69

48th – Jake Cornelius – 22:56.53

50th – Jose Trejo – 23:13.71

71st – Morgan Frazier – 27:08.31

81st – Aiden Collins – 31:20.42

84th – Daniel De Jesus – 34:25.88

Addison Boys 5000 Meter Individual Results

85th – Jacob Hann – 34:28.81

Meek Boys 5000 Meter Individual Results

62nd – Andrew Farmer – 25:53.43

83rd – Austin Bowling – 33:55.71

Cullman Boys 5000 Meter Individual Results

1st – Will Thompson – 16:48.84

3rd – Edgar Medina – 17:32.49

5th – Adam Mangum – 17:48.35

8th – Walker Huddleston – 18:32.96

28th – Jackson Griffith – 20:07.25

48th – Reid Huddleston – 20:56.69

71st – Ethan Jankens – 22:28.59

West Point Boys 5000 Meter individual Results

50th – Trynt Allen – 21:05.69

56th – Hayden Jones – 21:29.64

74th – Nick Overton – 22:47.05

75th – Evan Franks – 22:47.63

86th – Kanaan Sutter – 23:28.97

96th – Bailey Richey – 24:23.28

97th – David Whitesell – 24:37.08

98th – William Ferster – 24:59.74

111th – Devon Singleton – 27:32.55

112th – Kellen Drinkard – 27:40.46

Fairview Boys 5000 Meter Individual Results

10th – Peyton Bailey – 18:34.23

14th – A.B. Diaz – 19:14.29

31st – Austin Lowe – 20:15.04

37th – Will Butler – 20:22.64

Copyright 2018 Humble Roots, LLC. All Rights Reserved.